O mne

Zuzana Ďurná-Kondeková: K fotografovaniu ma inšpirovali moje dve krásne deti

Zuzana Ďurná-Kondeková sa fotografovaniu venuje od svojich stredoškolských čias. Po
materskej dovolenke si splnila sen a založila si vlastný fotoateliér. Vďaka svojim dcéram
nadšene a najradšej fotografuje detský svet okolo seba. O svojej práci nám porozprávala viac.

Odkedy sa venujete fotografovaniu a  ako dlho vykonávate túto profesiu?  
Okrem študijného odboru pasiar (umelecko-remeselné spracovanie kovov) ma zaujímali aj hodiny fotografie. Mám otvorený svoj vlastný ateliér v  Čadci, ktorý je bohato vybavený rôznymi rekvizitami, ktoré nielen nakupujem, ale aj vlastnoručne vyrábam, a  tým sú moje fotografie originálne.

Čo vás k  fotografovaniu priviedlo? Prečo práve fotografia?
Ďalšou inšpiráciou bol môj otec, fotograf, dokumentarista a vydavateľ Juraj Ďurný, ktorý mi daroval môj prvý fotoaparát a zasvätil ma do tajov fotografovania. V  jeho reklamnej agentúre som pracovala ako grafička niekoľko rokov. Po skončení materskej dovolenky som si otvorila vlastný ateliér, kde sa naplno venujem svojej tvorbe. Okrem fotografovania detí, novorodencov a portrétovej fotografie sa venujem aj svadobnej,tehotenskej, rodinnej, fotografovaniu modeliek, interiérovej a exteriérovej fotografii.

Všimla som si, že fotografujete najčastejšie portréty detí. Je práve portrét detí tou formou fotografií, ktoré robíte najradšej?
Deti ma pri fotografovaní vždy fascinujú. V  okamihu sa dokážu stať veľmi dospelé, stačí pár rekvizít a pred objektívom mám kuchárika, kominárika, manažérku, opravára či boxera…, ale pritom stále ostávajú deťmi, čistými a  nevinnými. Veľmi by som im priala, aby také ostali, aj keď vyrastú. A my dospelí, aby sme pri pohľade na ich fotografie objavili dieťa v sebe. Ak sa nám to podarí, náš život bude určite krajší…

Čo vaša fotografia musí obsahovať, aby bola podľa vás dokonalá, alebo sa k dokonalosti aspoň približovala?
Je dobré, keď je na fotografii len to, čo tam má byť. Vynikajúce je, keď fotografii dokážem dať dušu, ktorú má vtedy, keď vás pohľad na ňu chytí za srdce.


Zdroj: Kysucký večerník

Top! Copyright 2022 Shamanaaaa
Socialne Siete:
GOOGLEPLUS
FACEBOOK
error: Chránený obsah !!